Korytnačky Ota Hudeca

Výstava Ota Hudeca v Kunsthalle Lab by mohla byť podnetom k úvahe o tom, či, načo a v akej podobe potrebujeme angažované umenie. O tom, čo by malo byť úlohou umenia a čo by malo ostať na iné médiá či inštitúcie.

Keď Oto Hudec nakreslil rozbombardovanú Bratislavu, alebo keď vytvoril ideálnu krajinku, do ktorej ma ale nevpustili, tomu som myslím rozumel a páčilo sa mi to. Ale ku tomu, či je dobre alebo zle, že Oto Hudec, umelec zo Slovenska, podáva správu o problémoch súostrovia Kapverdy, neviem povedať nič.

Ale môžem niečo poznamenať o korytnačkách.

Keď som išiel okolo Kunsthalle a všimol som si korytnačky vznášajúce sa za obrovskými sklami výkladu – v svojej otvorenosti voči ulici je Kunsthalle Lab vskutku jedinečný projekt – napadla ma ako prvá Veľká A’Tuin Terryho Pratchetta.

Išiel som sa pozrieť dnu a oni sa tam naozaj vznášali priestorom na svojom večnom putovaní, s domčekmi na chrbte.

Keď som si potom doma do Google zadával Kapverdy, aby som sa pozrel, o čo tam vlastne ide, ponúkol mi tam vyhľadávač ako prvé slovo dovolenka. Dokonca existuje stránka http://www.kapverdske-ostrovy.sk. Skutočný raj na zemi, kým si nevšimnete, že na ostrove žije pol milióna obyvateľov, ale až 700,000 ich žije v zahraničí. Takže až taký raj na zemi to asi nebude.

Je to zaujímavé a je dobré dozvedieť sa takéto veci. Ale je to umenie? A je táto otázka ešte vlastne relevantná?

Juraj Kováčik

 

 

 

 

2 Comments

  1. Konečne úprimná nevyumelkovaná a ne-inteleguánska reč.
    Tiež som sa pri pozvánke na túto výstavu pýtal sám seba, že ,,koho k*rv* zaujímajú nejaké Kapverdy?”. Aj tak absolútna väčšina našich samozvaných intelektuanálov a umelcov a umelkýň z Gurunu nevie kde sú Kapverdy na mape a nevie o nich nič. A čo sme sa dozvedeli o nich v Labe? Normálnu, ba priam banálnu záležitosť, ktorá je kdekoľvek na svete, v akejkoľvek diere. Kapverdy dlhú dobu kefovali Portugalci, keď boli svetovou mocnosťou. Kto sú svetové mocnosti teraz, milý Oto? O tom nič?
    Videl som aj fb hentaku a koment toho umelo vyrobeného slizáka Kozerwského, ktorého by som si dal na tréning ráno, na obed a večer. A každý deň.
    Čo tu teraz vládne v umení je podobný ojeb ako to, čo tu teraz vládne v tejto krajine.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*