Kozmikomiks v tranzite

 

Kozmikomiks

transit Bratislava

Claudiu Cobilanschi, András Cséfalvay, Pavlína Fichta Čierna, Stano Filko, Martin Lang, Juraj Meliš, Lucie Mičíková, Rudolf Sikora, Pavel Sterec, Martin Špirec, Miloslav Topinka, Jana Želibská

Kurátorka: Lucia Gregorová Stach

 

Predstava o tom, že umenie a veda predstavujú dve protiľahlé a navzájom nespojiteľné polohy ľudskej reflexie sveta okolo seba sa skončila asi už z príchodom moderny, ktorá božskú inšpiráciu a laškovanie s múzami nahradila analýzou a systematickým, dôsledným skúmaním možností a variantov.

Výstava v tranzite na relatívne malom priestore spojila práce dvanástich autorov niekoľkých generácií. Témou je vesmír. Jeho skúmanie výtvarníkmi nie je zaujímavé tým, že by nám hovorilo, ako sa rodia a umierajú galaxie, ale môže nám však povedať veľa o tom, čo to znamená byť človekom.

Dva momenty nemôžem nespomenúť.

Letecké zábery krajiny zjazvenej krátermi bômb pretransformované do podoby asteroidov od Martina Špireca, artefakty vojnového landartu, prázdnym vesmírom letiace pomníky ničivej sily a skazy, ktorú v sebe máme. Druhým momentom je video Pavlíny Fichty Čiernej. Blíži sa doba, kedy sa stroj stane človekom a človek stane strojom.

text a foto Juraj Kováčik

 

 

András Cséfalvay

 

Claudiu Cobilanschi

 

Pavlína Fichta Čierna

 

Martin Špirec

 

Jana Želibská

 

Juraj Meliš

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*