Laco Teren – Neočakávaný návrat z trópov

Laco Teren

Laco Teren – Neočakávaný návrat z trópov

Kurátorka: Silvia L. Čúzyová

Slovenské banské múzeum

Galéria Jozefa Kollára Banská Štiavnica

————–

Vernisáž : sobota 24. 6. 2017 o 18.00

Trvanie výstavy: 24. 6. – 10. 9. 2017

www.muzeumbs.sk

 

“Som maliar obrazov.“

Neprehliadnuteľný maliar, filantrop, šarmantný rozprávač, gurmán, príležitostný esejista a kurátor, milovník hudby, všetko s prívlastkom “veľký“, to je Laco Teren (1960). Na slovenskej aj medzinárodnej umeleckej scéne je solitérom aj stálicou už niekoľko desaťročí. Jeho diela nechýbajú na dôležitých výstavách, jeho maliarsku, sochársku aj grafickú tvorbu komentujú významné osobnosti našej kultúry. Pravidelne glosuje o umení a živote do novín a žurnálov, príležitostne sa objavuje aj v médiách, ale prezentuje sa vždy nekompromisne – vtipne a priateľsky, s erudíciou a nadhľadom. Vďaka tomuto môžeme odhadnúť, čo pre slovenskú kultúru Laco Teren znamená, a vieme aj odkukať, čo všetko jeho tvorba zachytáva.

Čo ale Laco Teren nie je? Laco nie je moderný a vôbec nie súčasný maliar a umelec, pretože “súčasnosť“ je príliš prchavá a nestála. On nehľadá nič menej než Krásu. Jeho témy sú nadčasové – akty, kvety, zátišia, portréty, náhodné i zákonité stretnutia na obrazovej ploche. Nekonečné vizuálne dobrodružstvá, prerušované vždy len novou fascináciou, novou výzvou alebo cestou. Laco Teren nie je akademik ani  pedagóg-profesionál, ale ako kurátor a láskavý tútor ovplyvnil tvorbu mnohých mladých umelcov našej maliarskej scény, pre ktorých bol v ten pravý čas iniciátorom alebo urýchľovačom umeleckého dozrievania. Laco nie je vo svojej tvorbe stručný ani prvoplánový. Maľuje obrazy, na ktorých každý dokáže vidieť presne tú predmetnú realitu, ktorá tam je zobrazená (starý chlebík, uhorky, oko, prstík, aj suchá žaba, lebky, masky, tekvice, citróny, hlava v sieťke s rybami?). Primárne ho zaujíma maľovanie a jeho formálne problémy. Napriek tomu nie sú námety jednoznačné a otvorené, interpretačný kľúč k skrytým významom diel a ich príbehov požičiava autor len na požiadanie.

Autorský výber malieb, pripravený pre prázdninovú Banskú Štiavnicu bude v Galérii Jozefa Kollára po celé leto až do 10. 9. 2017.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*