“Obrazy toho, čo zostalo“ v Galérii Krokus.

František Demeter, Modul

Ďalšia výstava obrazov neobrazov.

Divadelné kulisy Františka Demetera mi pripomenuli sériu nájdených pozadí obrazov ukrižovania od Monografistu T.D., ktorú si aktuálne môžete pozrieť v Aule Bohosloveckej fakulty. Aj keď pri nich išlo o žáner takpovediac figurálny, zatiaľ čo u Demetera je to čistá abstrakcia. (Ako bonmot rázu priam zemanovského je pri tomto diele vhodné pripomenúť pravidlo o tom, že dobrá abstrakica vždy vychádza z prírody). Veľmi dobre. Pekne na šnúrkach, môžete si poposúvať podľa nálady. Pre mňa najlepšia vec na výstave.

Nedávno mal narodeniny Kazimír Malevič (23.2.1878). Čierne štvorce Jaromíra Novotného nie sú vôbec nezaujímavé, naopak. Ale možno  najzaujímavejšie bolo spojenie jedného nich s Demeterovým Plátnom, ktoré určilo tvar.

Rakúšan Kay Walkowiak sa predstavil videom, na ktorom zachytáva reakcie hinduistických askétov, alebo guru, ak chcete, na abstraktné objekty. Nuž. Osobne by som sa ich nepýtal ani na to, koľko je hodín, nie to ešte na to, aký je zmysel života alebo tak. Nie je prekvapením, že sme sa od nich o abstraktnom umení nič rozumné alebo zaujímavé alebo hocijako podnetné nedozvedeli, prekvapením je, prečo by sme od nich mali niečo takého očakávať. Jedna vec bola na videu veľmi dobrá – potvrdenie toho, že oklamať statickú kameru vôbec nie je ľahké.

Guruovia sem, guruovia tam, opäť je tu výstava, ktorú stojí za to vidieť.

 

text a foto Juraj Kováčik

Titulné foto František Demeter, Modul

 

FRANTIŠEK DEMETER, JAROMÍR NOVOTNÝ, KAY WALKOWIAK

  1. 2. 2017 – 9. 4. 2017

Galéria Krokus, Bratislava

 

Jaromír Novotný

 

Kay Walkowiak, Making Sense Out of Abstraction

 

Kay Walkowiak, Making Sense Out of Abstraction

 

Kay Walkowiak, Making Sense Out of Abstraction

 

Jaromír Novotný a František Demeter

 

František Demeter, Modul, detail

 

František Demeter, Modul, detail

 

František Demeter, Modul

 

František Demeter, canvas

1 Comment

  1. Pekné. Súčasné. Umenie.
    ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. Zajtra do práce. Výplata až koncom budúceho týždňa. Sk.rvená TV. Sk.rvený internet. Ľuďom úplne j.be. Snáď nebude vojna. Dobrú noc Láska. Cmuk.
    …………………………………………………………………………………………………………………… chrrrrr…chrrrrr….. chrrrrrrr………..

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*