Stano Filko v Kunsthalle Lab.

A TOTO S/ÚFALUSY/BOMBY/RAKETY V KHB

Stano FilkoKunsthalle Lab (?).

Zdá sa, že áno.

Stáva sa z Kunsthalle, v dobrom aj v zlom, definitívne detašované pracovisko SNG? Ešte, že je tam výstava Apartu, ktorá jediná sa týka aktuálneho diania na výtvarnej scéne.

Podľa kurátorského textu Niny Vrbanovej by hlavným dielom výstavy mali byť rakety pomaľované farbami podľa Filkovho kódovania úrovní života, či čakier. Označenie “Raketa” pre tieto Filkove objekty nájdeme napríklad aj tu http://www.artparis.com/en/artist/104669 alebo tu https://www.artsy.net/artwork/stano-filko-raketa-blue-5-cakra alebo tu http://www.belmacz.com/gallery/past/interkontinental

Nemôžem si pomôcť, ale na prvý, druhý a tretí pohľad tieto falické objekty nevyzerajú ako rakety, ale ako na chvost postavené bomby.

Pre ilustráciu

 

TOTO JE BOMBA

 

TOTO JE RAKETA
TOTO JE STANO FILKO S BOMBOU NA PLECI

 

 

A TOTO SÚ FALUSY/BOMBY/RAKETY V KHB

 

Je niekoľko možných interpretácií.

 1. Názov diela je chybný a aj podľa pôvodného Filkovho zámeru nejde o rakety, ale o bomby. Vyznenie diela by potom samozrejme bolo úplne iné, ako je to dnes predkladané.
 2. Kunsthistorici majú pravdu a Filko úmyselne spodobil objekty v tvare bomby a nazval ich potom raketami, aby do diela vniesol ešte ďalší rozmer.
 3. Filko je ešte komplikovanejší autor ako naznačuje druhá možnosť a v skutočnosti je to všetko ešte úplne ináč.

Ak niekto viete, ako to je a ako to vzniklo, táto transformácia z bomby na raketu, dajte vedieť.

 

Juraj Kováčik

1 Comment

 1. Opatrne s tým…
  Hovorme tomu a píšme o tom, že ,,raketa” než ,,b****”, lebo vás, nás bude riešiť nejaká protiteroristická jednotka, alebo NSA.

  btw, prosím vás, ktorú kunsthistoričku, odborníčku na umenie, alebo kunsthistorika zaujíma nejaký falický(?) objekt – nebodaj nejaký falus?!?
  To snáď niéééé…
  Fuj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*